Bulletín » Ochrana osobnosti a dobrej povesti komunálneho politika
Tlačový zákon
Zodpovednosť tzv. printových médií za pravdivosť nimi zverejňovaných informácií upravuje zákon č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlačový zákon) (ďalej ako „tlačový zákon“).
Podľa § 1 ods. 1 tlačového zákona: „Tento zákon upravuje a) práva a povinnosti vydavateľa periodickej tlače a práva a povinnosti tlačovej agentúry pri získavaní a šírení informácií, b) práva a povinnosti osôb pri uplatňovaní práva na opravu, práva na odpoveď a práva na dodatočné oznámenie v periodickej tlači a práva a povinnosti osôb pri uplatňovaní práva na opravu, práva na odpoveď a práva na dodatočné oznámenie v agentúrnom spravodajstve, ...“.
Podľa § 2 ods. 1 tlačového zákona: „Periodická tlač sú noviny, časopisy alebo iná tlač, vydávaná pod rovnakým názvom, s rovnakým obsahovým zameraním a v jednotnej grafickej úprave, najmenej dvakrát v kalendárnom roku.“
Podľa § 5 ods. 1 tlačového zákona: „Ak tento zákon neustanovuje inak, za obsah periodickej tlače zodpovedá vydavateľ periodickej tlače a za obsah agentúrneho spravodajstva zodpovedá tlačová agentúra.“
Spôsob, akým zákonodarca stanovil okruh médií, ktorých získavanie a šírenie informácií sú regulované tlačovým zákonom je veľmi zužujúci a de facto sa vzťahuje iba na tlačené média, akými sú noviny a časopisy a iné obdobné periodické tlače.
Problémové a nedostatočné formulovanie okruhu médií, resp. ich vydavateľov, na ktorých sa vzťahujú povinnosti stanovené v tlačovom zákone je predmetom diskusie a kritiky už niekoľko rokov, v podstate už od samotnej účinnosti predmetného zákona. Aj napriek opakovanej snahe o zmenu zákona či už v podobe vládneho návrhu novely alebo mimovládnych aktivít, do dnešného dňa nedošlo k rozšíreniu pôsobnosti tlačového zákona na vydavateľov internetových publikácii a internetového spravodajstva.
Tlačový zákon totiž zakotvuje tzv. inštitúty nápravy pre prípad, že fyzická alebo právnická osoba tvrdí, že vydavateľ o nej zverejnil nepravdivú alebo neúplnú informáciu. Tlačový zákon zakotvuje tzv. právo na opravu podľa § 7 tlačového zákona a tzv. právo na odpoveď podľa § 8 tlačového zákona. |
Podľa § 7 ods. 1 tlačového zákona: „Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje nepravdivé skutkové tvrdenie o osobe, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať o uverejnenie opravy nepravdivého skutkového tvrdenia. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní opravu uverejniť bezodplatne.“
Podľa § 7 ods. 2 tlačového zákona: „Žiadosť o uverejnenie opravy sa musí doručiť vydavateľovi periodickej tlače alebo tlačovej agentúre
Máte záujem o právne poradenstvo? Naša advokátska kancelária sa špecializuje na rôzne oblasti práva. Napíšte nám a spoločne nájdeme riešenie.
Mám záujem o spoluprácuAk ste náš klient, zadajte heslo